Folkestone: Cesta za uměním a svobodou

„Svoboda neznamená nic pro ptáka, který se ještě nenaučil létat.“

S červenými fleky na těle (myslela jsem si, že to je jen alergie) jsem se vydala na kopec, na jehož vrcholu se mi naskytl krásný výhled na Dover a hrad. Ve městě bych bydlet nechtěla, ale okolní příroda mi vyrazila dech. Mohla bych se v ní procházet celé dny a stejně by mě to neomrzelo.

20170902-DSC_0944

Upjatě jsem se dívala na cestu, která měla vést do Folkestonu a v hlavě si počítala, jak dlouho mi cesta potrvá. Nechápu, proč pořád něco počítám, když každou chvíli sedím nebo fotím. Když mi google maps ukáže 1 h 58 minut, já si můžu čas rovnou zdvojnásobit. Jednoduše si krásné okamžiky užívám a všechno mi tak dlouho trvá.

Cesta vedla podél bílých útesů, nad kterými se stahovala mračna. Stará dobrá Anglie. Nikdy nevíte, kdy začne pršet. Naštěstí jen příroda vyhrožovala a nepadla ani kapka. Přede mnou stál velký kopec (z fotografie to ani tak nevypadá) a já se tak pořádně zadýchala než jsem se dostala na samotný vrchol. Zvládla jsem to a uvnitř sebe cítila, jak mě zaplňuje radost a štěstí. Nepotkala jsem ani jednoho člověka a okolo mě byly jen ovce a koně. Nevěděla jsem, co dříve fotit a kam se dívat.

20170906-DSC_0040

20170906-DSC_0031
Chvílemi jsem si přála mít křídla…

Dívala jsem se do dáli a v hlavě si říkala, jak je to ještě daleko? Byla to pěkná dálka. Cesta mi však ubíhala a já se najednou vyskytla na pláni, na které stál pomník ve tvaru člověka – letce a za ním budova… ,,Kam jsem se to zase dostala?”

Na okraji města Folkestone stojí památník se stěnou nesoucí jména letců z druhé světové války. A jakým překvapením pro mě bylo, že 88 letců pocházelo z Československa. Úloha československých letců zůstala významná až do konce války a neustále se to připomíná. Jen nevím, nevím,  jaké to bude s příchodem nové generace Britů… Uvidíme časem.

20170906-DSC_0141

20170906-DSC_0147-2

20170906-DSC_0144

Musela jsem se vydat dále, jelikož jsem věděla, že hodinu ještě tak půjdu než se dostanu do města. Cestou jsem potkávala už lidi, což nasvědčovalo tomu, že jsem už v okrajové části města. Nebyla bych to já, abych nešla zas někudy, kudy nemám, ale výhledy mi za to stály… i za cenu… že mě odnese vítr.

Od určité chvíle mi přijde, že vyhledávám nebezpečné situace a že se chci postavit svému strachu. Jako dítě jsem milovala výšky a ráda lezla na stromy. ,,Malá” jsem pořád, jelikož i dnes mě uvidíte na stromě… Kamarád mi říká, že jsem jak divoká z Hra o trůny. Kéž by… Mám strach z výšek, nevěřím starým mostům a i rozhlednám. Snad se to změní brzy.

20170906-DSC_0094

20170906-DSC_0097

Přemýšleli jste někdy, kolik stojí takový baráček na útesu v Anglii? Mně to vrtalo hlavou, že jsem se podívala na realitky Folkestonu a našla jsem krásný ,,beach house” za dvojnásobnou cenu bytu, který se prodává u Karlova mostu v Praze. Ceny za nemovitosti jsou šílené a u některých přehnané. Představte si, že Brit si chce koupit dům za £ 300 000 a jeho roční příjem je £ 25 000. Ceny nemovitostí v Británii stále stoupají a mají negativní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení.

20170906-DSC_0096

20170906-DSC_0125

Po hodině (dvou…) jsem se dostala do Folkestonu. Vždy mám radost jak malé dítě, které se dostane do zoo a vidí zvířátka. ,,A mami, opice… jéé a tam slon.” Já jsem tak stejně nadšená a prohlížím si město z pohledu dítěte. Co je barevné, to mě nejvíce přitahuje a pokud je to roztomilé, tak tam se stavím. Umím se rychle nadchnout, ale u Folkestonu je to opodstatnitelné.

Folkestone is an art school. Ulice křiklavě barevných baráčků vám vykouzlí úsměv na tváři (v horším případě vás rozbolí hlava z těch barev). V každém domě se nachází kreativní obchod – s knihami, s uměním, s roztomilými věcmi, co my ženy tak milujeme… Někteří umělci právě v umění vidí svobodu, kdy se můžou vyjádřit a vytvářet, co nosí ve svých srdcí a myšlenkách. Pokud holdujete umění a nebo jste umělcem, tak Folkestone velmi doporučuji. Určitě načerpáte inspiraci 😉

Už jste viděli hospodu v kostele? Jedna pěkná je právě ve Folkestonu a velmi dobře se tam i vaří. Já si za £ 4,5 pochutnala na jacket potato a zapila oběd pomerančovým džusem. Za dětské menu £ 3,5 (hot dog s hranulkami, jablečný džus, banán).

Na děti se nezapomíná a jsou zde vyhraněná místa pro ně. Takový menší dětský svět zakotvený v ,,džungli” s liány, obřími pavučinami, hrady a skluzavkami. Angličané vědí, jak své děti utahat a taková hřiště a atrakce, co mají v Anglii, mi chybí u nás v Čechách. Já pravděpodobně stejně budu chodit s dětmi do lesa… 🙂

20170906-DSC_0155

20170826-DSC_0589

Folkestone mě velice překvapil a bude dalším městem, kam se budu ráda vracet. Ještě jsem všechno neviděla a určitě mi něco i uniklo. Na cestě jsem se cítila tak svobodná a svá. Nechtělo se mi ani domů. Přála jsem si jít dát a objevovat nová města, místa a narazit na další překvapení. Od toho asi cestování je… Jít dál, ale též vědět, že se máte kam vrátit a pak už je jen na vás, co si vyberete. Do hnízda – do světa?? 🙂

Advertisements

6 thoughts on “Folkestone: Cesta za uměním a svobodou

   1. Zila jsem 5 let v Londyne a behem te doby jsem se podivala do Oxfordu, Cambridge, Bath, York, Birmingham, Bristol, Bournemouth, Brighton a byla jsem take kempovat ve Walesu. Myslim, ze mame podobny vkus. 🙂 Hrozne se mi libi mensi mesta, ktera maji svou atmosferu. Pokud si jeste nebyla v York nebo Bath tak doporucuju. Jsi porad v Anglii?

    Like

   2. Já jsem tedy byla v Anglii jen rok a pořád si říkám, že mi toho hodně chybí 😦 V Yorku jsem nebyla a dost mě to mrzí. Birmigham :D:D na to mám svůj názor. Nijak mě moc ani Liverpool a Manchester neokouzlil. Bath, Brighton, Oxford a Cambridge se mi vtiskly dost do srdce. A Wales… 🙂 Nádhera 🙂

    Like

   3. Do Birminghamu jsem jela spis proto, ze jsem tam mela kamaradku. Tenkrat hodne prselo tak jsem toho stejne moc nevidela. 🙂 Cambridge jsem si zamilovala, byla jsem tam hned nekolikrat.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s