White Cliffs of Dover

White Cliffs of Dover jsou oficiální ikonou Velké Británie a jsou po staletí znamení naděje a svobody. Pro obyvatele Anglie představují jakousi pomyslnou hradbu, která zemi chrání před nepřáteli. V nejvyšším bodě má útes 110 metrů a ve zvláště jasných dnech jsou bílé útesy vidět v některých částech severozápadního pobřeží Francie.

Známé byly již v antice, jelikož Římané patrně pojmenovali ostrov Albion (z latinského slova alba = bílý) kvůli barvě útesů. Nyní jsou ohroženy erozí a každý rok centimetr ubude. Též se však stalo, že již několikrát křída nasála vodu a zvětšila svůj objem a část útesů se rozpukala a spadla do moře. 

20170824-DSC_0516

20170824-DSC_0394

A jak jsem se k útesům dostala?

Samozřejmě tou delší cestou a nedbala rady informačního centra. Z Doveru jsem si to zamířila rovnou k Dover castle, který jsem celý obešla a přišla k útesům ze shora. Cesta se mi líbí více, i když chvíli vede po silnici. Naskytne se vám impozantní výhled na hrad a město Dover.

Pokud však si chcete cestu zkrátit, tak už z města Dover jsou směrovky, díky nimž se dostane na útesy během patnácti minut.

20170824-DSC_0542

20170824-DSC_0347

Kudy z nudy?

Přes osm kilometrů spravuje National Trust, díky nim vedou po útesech vyznačené cesty. Na místě je řada zařízení, včetně návštěvnického centra, kavárny a místa určená na piknik. Cesta vede i přes ohrady, kde uvidíte koně a pravděpodobně půjdete mezi nimi. Mě tři pronásledovali a nemohla jsem se jich zbavit… chtěli se kamarádit 😀

20170824-DSC_0362

20170824-DSC_0478

Cesta k majáku…

Cesta přes útesy vám nabídne mnoho dech beroucí výhledů, které se vám vryjí do srdce a nikdy na ně nezapomenete. Pokud se chcete něco více dozvědět o útesech a okolí Dover, tak dojděte až k majáku South Foreland Lighthouse, ve kterém je expozice o útesech. Můžete si u majáku udělat jen piknik, chvíli relaxovat a nebo nabrat síly na další trek.

20170824-DSC_0420

20170824-DSC_0431

Na útesy jsem se nejednou vrátila. Jednou to byla zcela nečekaně, kdy jsem se vydala sama na trek v sandálech z M&S a modlila jsem se, abych ten známý maják našla. Nejde vidět, tak jak bych čekala, ale o tom zase příště…

BTW v roce 2020 by měla být otevřena England coast path, která povede po celém pobřeží Anglie a stane se tak nejdelší cestou na světě (aspoň dle info z netu). 2800 mil cesty… Najde se tu někdo, kdo by o takové výzvě přemýšlel? 😉

Advertisements

3 thoughts on “White Cliffs of Dover

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s